“Мәүлид көне”

03.10.2023

Челкаковская сельская модельная библиотека 29.09.23 Мәүлид көне белән котладылар! Мәүлид Мөхәммәд Пәйгамбәрнең туган көне дигән сүз. Бу көнне безнең йөрәкләр иман нуры, җылылык, изгелек белән тула. В этот памятный для всех мусульман день, желаем здоровья, благополучия и душевного спокойствия! Мәүлид мөбәрәк булсын!
«Мәүлид» сүзе туу дип тәрҗемә ителә. Мәүлид көне – рабигүл әүвәл аеның уникенче көне. Ул көнне Пәйгамбәребез Мөхәммәд салләллаһу гәләйһи вә сәлләм туган. Аның бу дөньяга килүе – Аллаһның олуг бүләге.
Рабигуль-әүвәл аенда мөселманнар күркәм мәҗлесләрдә җыелып, Пәйгамбәребез Мохэммэд саллэллаху гэдэйхи вэ сэллэм яшәү рәвеше, әхлагы турындагы аять-хәдисләрне укыйлар, салаватлар әйтәләр, догалар кылалар.
Безнең авылыбызда да бу көннәрне зурлап билгеләү күркәм гадәткә керде. Һәр җомга көнне мәчетебездә җыелып Мәүлид әйтәлэр. Шулай ук авыл халкы да үз өйләрендә мәҗлесләр оештыра…
Догаларыбызны , теләгән теләкләребезне Аллаһы Тэгэлэ кабул итсен. Илебездә , бөтен Җир шарында тынычлык урнашсын.